Czy suplementacja wapnia w ciąży jest potrzebna?

W trakcie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na witaminy, a także mikro- i makroelementy. Jednym z bardzo ważnych składników mineralnych jest wapń. Jak zadbać o odpowiedni poziom wapnia w organizmie? Czy ciężarna powinna przyjmować go w formie suplementów?

Jaką rolę pełni wapń w organizmie?

Wapń jest jednym z głównych budulców kości i zębów. To właśnie w układzie kostnym znajduje się najwięcej wapnia, bo aż 99%. Pozostały 1% rozlokowany jest w komórkach tkanek miękkich, we krwi, a także w płynach pozakomórkowych. Wapń potrzebny jest nam do zachowania zdrowych kości i zębów, pomaga we właściwym funkcjonowaniu mięśni i przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi. Na tym jednak nie kończy się jego rola, gdyż ten ważny makroelement wspiera utrzymanie odpowiedniego przekaźnictwa nerwowego, przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego, wspiera funkcje enzymów trawiennych oraz bierze udział w procesie podziału i specjalizacji komórek. Utrzymanie odpowiedniego poziomu wapnia w organizmie jest też niezwykle istotne w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jakie jest zapotrzebowanie na wapń u kobiet w ciąży?

Zapotrzebowanie na wapń u kobiet w ciąży jest różne w zależności od wieku ciężarnej: dla kobiet poniżej 19 lat wynosi 1100 mg dziennie, a dla kobiet powyżej 19 lat – 800 mg dziennie (IŻŻ, 2017). U ciężarnych zdolność wchłaniania wapnia w jelitach zwiększa się niemal dwukrotnie, jest on też aktywnie transportowany przez łożysko. Ponadto u kobiet w ciąży i karmiących piersią następuje zmniejszenie gęstości kości, co jest zjawiskiem normalnym, zwykle ustępującym po zakończeniu laktacji. Dlatego każda kobieta oczekująca dziecka i karmiąca piersią powinna dbać o zapewnienie odpowiedniej ilości wapnia w codziennej diecie.

Skąd czerpać wapń w trakcie ciąży?

Podstawowym źródłem wapnia powinna być zdrowa, różnorodna, odpowiednio zbilansowana dieta. Najwięcej wapnia zawierają sery podpuszczkowe dojrzewające, które należy jednak spożywać w rozsądnych ilościach, gdyż są bardzo kaloryczne. Dobrym źródłem wapnia jest mleko i jego przetwory (kefiry, jogurty), ryby (zwłaszcza sardynki w oleju) oraz warzywa zielone (szpinak, brokuły, jarmuż, natka pietruszki). Kobieta w ciąży może też przyjmować suplementy diety, takie jak np. Vitrum Calcium 1250 + Vitaminum D3. Suplementacja powinna jednak zostać uzgodniona z lekarzem i być prowadzona pod jego kontrolą.

Więcej na temat suplementacji wapnia dowiesz się na https://www.vitrumcalcium.pl/

Wpisy