Czy warto wybrać się do stolicy Cypru ?

Nikozja jest ostatnią stolicą na świecie, która nadal jest podzielona militarnie, a Zielona Linia na Ledrze zaintryguje odwiedzających, którzy chcą wiedzieć, jak to jest przejść przez miejski punkt kontrolny w XXI wieku. Po obu stronach przepaści jest wiele do zobaczenia, jak na przykład Meczet Selimiye, hybryda architektury chrześcijańskiej i islamskiej, czy Muzeum Cypryjskie, główna kolekcja starożytnych artefaktów na wyspie.

Nikozja jest miejscem nie-turystycznym, biznesowym, ale daje prawdziwe poczucie miejskiego życia na Cyprze. Nie brakuje tu przyjaznych kawiarni i muzeów na ruchliwej starówce, a także ekscytujących jednodniowych wycieczek na północ lub w góry na zachód. Rzućmy okiem na najlepsze rzeczy, które można robić w Nikozji!

Meczet Selimiye

Oto nieco mylący widok meczetu zaadaptowanego z dawnego gotyckiego kościoła. Katedra św. Zofii, pierwotna budowla chrześcijańska, została zapoczątkowana podczas wypraw krzyżowych Lusignanów, ale nigdy nie została ukończona, mimo że była to główna świątynia na wyspie.

Zachodnie oczy rozpoznają wszystkie cechy gotyckiego kościoła, włącznie ze znakowanymi oknami i latającymi przyporami, ale od frontu najlepsze są dwa wysokie minarety.

Przeróbka na meczet miała miejsce po podboju osmańskim w latach 1500., kiedy to usunięto większość ikonografii chrześcijańskiej.

Muzeum Cypryjskie

Wyspa jest skrzynia skarbów starożytnej cywilizacji, prawie każde miasto ma w pobliżu wykopaliska.

Wiele z najlepszych eksponatów odkrytych podczas tych wykopalisk znajduje się w Muzeum Cypryjskim, największej i najlepszej wystawie archeologicznej na wyspie.

Jest to brama do bogatej historii Cypru i wielką atrakcją jest to, że na wystawie znajdują się tylko eksponaty odzyskane na wyspie.

Eksponaty rozpoczynają się w epoce kamienia łupanego, a kończą na epoce rzymskiej, gdzie znajdują się monety, rzeźby, biżuteria i przedmioty codziennego użytku, a także bezcenne skarby z grobowców starożytnej Grecji z Salamis.

Muzeum Bizantyjskie

Muzeum Bizantyjskie w Lefkozji, na terenie Kotliny św. Jana, to kompleksowa wystawa sztuki bizantyjskiej obejmująca prawie 1500 lat.

Najwcześniejsze z nich to siedem fragmentów mozaik zrabowanych z północnego kościoła w Kanakarii i sprzedanych za granicę, ale od tego czasu sprowadzonych z powrotem na południe.

Skradziono i repatriowano również 36 fragmentów piętnastowiecznego malowidła ściennego z kościoła w Kalogrei.

Znajduje się tam również 230 ikon, wiele z nich jest bogato zdobionych i datowanych na lata 800-1900. Te wystawne obrazy są uzupełnione kolekcją szat liturgicznych, książek i naczyń sakralnych.

Kawa cypryjska

Aby zobaczyć Nikozję oczami Nikozji trzeba zaparkować przy ulicznej kawiarni i zamówić filiżankę tradycyjnej (i bardzo mocnej) cypryjskiej kawy.

Zaparza się ją w wysokim miedzianym dzbanku z długim uchwytem do manewrowania na piecu. Cukier dodaje się do wody i kawy w proszku, gdy woda jest jeszcze zimna, a gdy można zamówić, można wybrać pomiędzy słodką (glikis), średnią (metrios) i niesłodzoną (sketos).

Kiedy skończysz swoją kawę, zauważysz, że na dnie filiżanki znajduje się osad: Upewnij się, że nie pijesz tego!

Ulica Ledra

Tradycyjnie główna arteria handlowa Nikozji, Ledra Street, została zamknięta zmilitaryzowaną granicą między północną a południową Nikozją po Krwawych Świętach w 1963 roku.

Ulica została ponownie otwarta dopiero w 2008 roku, a teraz ponownie stała się centrum handlowym. Ponowne otwarcie było dużym krokiem w kierunku poprawy relacji pomiędzy niegdyś niedającymi się pogodzić stronami.

Wieża Shacolas Tower na tej ulicy Ledra ma publiczną wieżę obserwacyjną na 11 piętrze, z szerokim widokiem na miasto i północno-południową strefę buforową ONZ, która faluje wzdłuż krajobrazu.

Wpisy