Czym jest zaćma ?

Wewnątrz naszych oczu, mamy naturalną soczewkę. Soczewka wygina (załamuje) promienie świetlne, które wpadają do oka, aby pomóc nam widzieć. Soczewka powinna być przezroczysta, tak jak górna soczewka na ilustracji.

Problemy z kataraktami
Jeśli masz kataraktę, Twoja soczewka stała się mętna, tak jak dolna soczewka na ilustracji. To jak patrzenie przez zamgloną lub zakurzoną przednią szybę samochodu. Zaćma wygląda na zamazaną, zamgloną lub mniej kolorową.

Katarakty Symptomy
Oto kilka zmian w widzeniu, które możesz zauważyć, jeśli masz zaćmę:

Masz niewyraźny wzrok
Widzenie podwójne (gdy widzisz dwa obrazy zamiast jednego)
Bycie wyjątkowo wrażliwym na światło
Masz problemy z dobrym widzeniem w nocy lub potrzebujesz więcej światła, gdy czytasz.
Jasne kolory jako wyblakłe lub żółte.
Jeśli zauważysz któryś z tych objawów zaćmy, powiadom o tym okulistę.

Co powoduje kataraktę?
Starzenie się jest najczęstszą przyczyną. Wynika to z normalnych zmian w oczach, które pojawiają się od około 40 roku życia. Wtedy właśnie zaczynają się rozpadać normalne białka w soczewce. To właśnie powoduje, że soczewka staje się mętna. Osoby powyżej 60 roku życia zwykle zaczynają mieć zmętnienie soczewek. Jednak problemy z widzeniem mogą się pojawić dopiero po latach.

Inne powody, dla których możesz mieć zaćmę to między innymi:

posiadanie rodziców, braci, sióstr lub innych członków rodziny, którzy mają kataraktę
mających pewne problemy medyczne, takie jak cukrzyca
Palenie
po urazie oka, operacji chirurgicznej oczu lub radioterapii na górnej części ciała
spędzając dużo czasu na słońcu, zwłaszcza bez okularów chroniących oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (UV)
stosowanie niektórych leków, takich jak kortykosteroidy, które mogą powodować wczesne powstawanie katarakty.

Większość katarakty związanej z wiekiem rozwija się stopniowo. Inne katarakty mogą rozwijać się szybciej, np. u osób młodszych lub chorych na cukrzycę. Lekarze nie są w stanie przewidzieć, jak szybko będzie się rozwijać zaćma u danej osoby.

Może się zdarzyć, że będziesz w stanie spowolnić rozwój katarakty.
Najlepszym sposobem na to jest ochrona oczu przed słońcem. Noś okulary przeciwsłoneczne, które chronią przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV). Możesz również nosić zwykłe okulary, które mają wyraźną, anty-UV powłokę. Porozmawiaj z okulistą, aby dowiedzieć się więcej.

Wpisy