Ile energii zużywa żarówka ?

Kiedy mówimy o obliczaniu naszego zużycia energii i minimalizowaniu ilości zużywanej energii elektrycznej, zazwyczaj mówimy o wielkich rzeczach: gadżetach, lodówkach, zmywarkach, pralni, i tak dalej.

Ale jest jeden sposób, w jaki prawie każdy zużywa energię elektryczną w ciągu przeciętnego dnia – i to często kilka razy na raz.

Żarówka.

Tak, we współczesnym świecie cieszymy się, że mamy dostęp do światła, w dzień i w nocy, za pomocą przełącznika. Jest to luksus, który często uważamy za rzecz oczywistą.

Ale co to oznacza dla zużycia energii? Jaka jest różnica między 1000-watową żarówką a 1000-watową żarówką LED? Ile energii zużywa 1000-watowa żarówka?

To są pytania, które są ważne do rozważenia, zwłaszcza, że staramy się być bardziej świadomi zużycia energii. Ale odpowiedzi, niestety, nie są tak proste, jak mogłoby się wydawać.

Różne żarówki zużywają różne ilości energii.
Istnieją trzy główne rodzaje żarówek dostępnych dla konsumentów:

Żarówki żarowe: Są to żarówki, na których większość z nas dorastała. Staromodna, typowa żarówka. Nie są one strasznie wydajne i nie wytrzymują długo.
Kompaktowe żarówki fluorescencyjne (lub CFL): To są „spiralne” żarówki, o których wielu z nas myśli, gdy mówimy o energooszczędnych żarówkach.
Żarówki LED: „Światło emitujące diody”, krótko mówiąc, te są bardzo wydajne energetycznie, ale wciąż utrzymują styl i wygląd klasycznej żarówki.
Jak możesz sobie wyobrazić, każda z nich używa różnych ilości energii.

Teraz, kiedy mówimy o mocy, nie powstają dwie żarówki jednakowo. 1000-watowa żarówka każdego typu zużywa taką samą ilość energii. Ale w każdym typie żarówki, 1000 W stworzy zupełnie inny poziom światła.

Kiedy więc chcesz porównać typy, musisz spojrzeć na jasność, jaką generują.

Oto więc prosta kalkulacja – spójrzmy na 100 watów, tylko po to, aby matematyka była prosta. Porównamy podobne poziomy jasności na żarówkach pracujących 24 godziny na dobę, 365 dni w roku.

Celem tego ćwiczenia nie jest podanie dokładnych liczb, ale pomoc w porównaniu wydajności każdego typu żarówki. Założymy również, że kWh energii kosztuje 15 centów.

Żarówka: 100-watowa, klasyczna żarówka pracująca przez cały rok zużywałaby 876 kWh energii. Oznacza to, że cały rok użytkowania jednej żarówki kosztowałby 131,40 USD. I oczywiście, trzeba będzie regularnie wymieniać tę żarówkę (około 12 razy w ciągu roku).
CFL: Aby dopasować jasność 100-watowej żarówki, potrzebujesz tylko 25-watową żarówkę CFL. Zużywałaby ona tylko 216 kWh energii, czyli 32,40 USD rocznie. To ogromna oszczędność. I prawdopodobnie wymieniłbyś ją tylko dwa razy.
LED: Aby uzyskać taką samą jasność, potrzebujesz tylko 16-watowej żarówki LED. To 140 kWh energii, czyli 21 dolarów rocznie, a żarówka prawdopodobnie wystarczyłaby na cały rok.
A co z ciepłem?
Jednym z głównych źródeł braku efektywności energetycznej w żarówkach są straty ciepła. Ponieważ żarówka emituje ciepło, więcej energii jest przekazywane, więc im chłodniejsza jest żarówka, tym bardziej wydajna jest.

75-watowa żarówka może być palącym 335 stopni, podczas gdy ekwiwalent 15-watowy CFL byłby tylko 131 stopni. Ale znowu, żarówka LED wygrywa: równoważna 10-watowa żarówka nagrzewałaby się tylko do 87 stopni.

Jak można zaoszczędzić na tych żarówkach?
To bardzo proste pytanie.

Oprócz monitorowania zużycia energii, przejście na bardziej energooszczędne żarówki pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy. Twoje rachunki za energię spadną, a ty z czasem kupisz i wymienisz mniej żarówek.

To naprawdę jest takie proste.

Jeśli chcesz zmniejszyć swoje zużycie energii w domu, to wyłączenie żarówek jest bardzo prostym, skutecznym sposobem na to – i prawie nie zauważasz różnicy w całym domu.

Wpisy