Jaki grzejnik łazienkowy wybrać?

Wybór grzejnika łazienkowego to wymagający proces, który powinien być poprzedzony wnikliwą analizą własnych potrzeb oraz możliwości technicznych w łazience. Jaki grzejnik łazienkowy wybrać, żeby nie żałować?

Na co zwracać uwagę, wybierając grzejnik łazienkowy?

Grzejniki łazienkowe nie tylko muszą zapewniać odpowiednie parametry cieplne, ale również być dopasowane do wystroju wnętrza pod względem wizualnym. Na rynku dostępne jest obecnie mnóstwo modeli grzejników łazienkowych; nie tylko popularne grzejniki drabinkowe, ale także mnóstwo innych konstrukcji o zróżnicowanych kształtach i designie.

Odpowiednie ogrzewanie w łazience

Ze względu na stale panującą wysoką wilgotność powietrza w łazience oraz często niewystarczającą cyrkulację powietrza, pomieszczenia te narażone są na rozwój pleśni oraz grzybów. Co więcej, łazienki zlokalizowane w rogu budynku są bardziej podatne na szybkie wychładzanie.

Z tego też względu, łazienka powinna być odpowiednio ogrzewana, a panująca w niej temperatura – zgodnie z przepisami – powinna wynosić 24oC. Utrzymywanie takiej temperatury w łazience pozwoli ograniczyć ryzyko rozwoju pleśni i grzybów, a także zapewni optymalny komfort mieszkańcom.

Bogata oferta grzejników łazienkowych

Grzejniki łazienkowe przyjmują najczęściej kształt drabinkowy. Dzięki temu zapewniają optymalne rozchodzenie się ciepłego powietrza w łazience oraz pozwalają na wieszanie ręczników bezpośrednio na żeberkach. Tego typu grzejniki najczęściej skonstruowane są z dwóch pionowych kolektorów o przekroju prostokątnym lub owalnym. Kolektory połączone są ze sobą rurami lub płaskimi panelami.

Grzejniki występują w wielu wariantach wymiarowych i kolorystycznych, dzięki czemu mogą być z łatwością dopasowane do wystroju wnętrza każdej łazienki.

Rodzaj zasilania

Pod względem zasilania i sposobu działania grzejnika łazienkowego możemy wyróżnić grzejniki elektryczne podłączane do centralnego ogrzewania, jak również grzejniki zasilane niezależnie od systemu c.o. Wśród tego typu konstrukcji możemy wyróżnić grzejniki elektryczne, wodne, wodno-elektryczne, a także suszarki elektryczne.

Moc grzejnika

Kluczowym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, wybierając grzejnik łazienkowy, jest jego moc grzewcza. Zwykle producenci oferują grzejniki o mocy grzewczej oscylującej w granicach od 50 do nawet 1000 W. Na rynku możemy spotkać grzejniki łazienkowe generujące nawet 2000 W mocy.

Przyjmuje się, że do ogrzania każdego 1 m2 łazienki potrzebne jest ok. 120 W mocy grzewczej przy uwzględnieniu, że pomieszczenie nie posiada okien lub okna te zapewniają dobrą szczelność, a sama łazienka jest odpowiednio ocieplona.

Materiał grzejnika

Grzejniki łazienkowe wykonywane są zwykle z miedzi, aluminium oraz stali. Stalowe grzejniki są tańsze oraz zapewniają gorsze parametry cieplne. Z kolei grzejniki aluminiowe i miedziane są nieco droższe, jednak oferują o wiele lepszą przewodność cieplną, a co za tym idzie, generują dużą moc cieplną oraz pozwalają optymalizować koszty związane z ogrzewaniem łazienki.

Wpisy