Jaskra – czym jest ?

Jaskra jest chorobą, która uszkadza nerw wzrokowy oka. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy w przedniej części oka gromadzi się płyn. Ten dodatkowy płyn zwiększa ciśnienie w twoim oku, uszkadzając nerw wzrokowy.

Jaskra jest główną przyczyną ślepoty u osób powyżej 60 roku życia. Ale ślepocie na jaskrę można często zapobiec dzięki wczesnemu leczeniu.

Rodzaje jaskry
Istnieją dwa główne rodzaje jaskry.

Podstawowa jaskra o otwartym kącie nachylenia
Jest to najczęstszy rodzaj jaskry. Zdarza się stopniowo, gdy oko nie odprowadza płynu tak dobrze, jak powinno (jak zatkany drenaż). W wyniku tego ciśnienie w oku buduje się i zaczyna uszkadzać nerw wzrokowy. Ten typ jaskry jest bezbolesny i na początku nie powoduje żadnych zmian wzroku.

Niektórzy ludzie mogą mieć nerwy wzrokowe, które są wrażliwe na normalne ciśnienie w oku. To znaczy ich ryzyko dostawać jaskrę jest wysoki niż normalny. Regularni okowi badacze są znacząco znajdować wczesne znaki uszkadzanie ich wzrokowy nerw.

Kątowa jaskra zamknięta (zwana również „zamkniętą jaskrą” lub „wąskokątną jaskrą”)
Ten typ zdarza się, gdy czyjaś tęczówka jest bardzo blisko kąta drenażu w ich oku. Tęczówka może skończyć się blokowaniem kąta drenażu. Ty możesz myśleć o nim jak kawałek papieru ślizgać się nad zlewem drenażem. Gdy drenażowy kąt dostaje całkowicie zablokowanym, ciśnienie w oku wzrasta bardzo szybko. To się nazywa ostry atak. Ja jest prawdziwym okulistycznym nagłym wypadkiem, i ty powinieneś dzwonić twój oftalmolog od razu lub ty mogłeś iść ślepy.

Tutaj są oznaki ostrego kąta zamknięcia jaskry:

Twój wzrok jest nagle zamazany
Masz silny ból oczu
Masz ból głowy
Źle się czujesz do żołądka (mdłości)
Rzucasz się (wymiotujesz)
Widzisz tęczowe pierścienie lub aureole wokół świateł.
Wiele osób z jaskrą z zamknięciem kątowym rozwija ją powoli. Nazywa się to chroniczną jaskrą kątowo-zamkniętą (ang. angle-closure glaucoma). Tam są żadny objawy na początku, więc no wiedzą one mają je until szkoda jest poważna lub mają atak.

Angle-closure jaskra może powodować ślepotę, jeżeli nie jest leczona od razu.

Wpisy