Kiedy kwitną kwiaty wiśni ?

Największym czynnikiem decydującym o czasie kwitnienia wiśni jest położenie geograficzne. Generalnie im łagodniejszy klimat, tym wcześniej kwiaty się otwierają.

Na południowych, subtropikalnych wyspach Japonii, Okinawie, kwiaty wiśni otwierają się już w styczniu, natomiast na północnej wyspie Hokkaido, kwitną dopiero w maju. W większości dużych miast położonych pomiędzy nimi, w tym w Tokio, Kioto i Osace, sezon kwitnienia wiśni zwykle przypada na początku kwietnia.

Ponadto, czas kwitnienia wiśni różni się z roku na rok w zależności od pogody. Jeśli pogoda w miesiącach i tygodniach poprzedzających sezon kwitnienia wiśni jest łagodna, kwiaty otwierają się wcześnie. Jeśli jest zimno, kwiaty otworzą się później. Z roku na rok początek okresu kwitnienia zwykle zmienia się o plus/minus jeden tydzień, ale możliwe są również większe odchylenia.

Jak długo są one kwitnące?
Sezon kwitnienia wiśni jest stosunkowo krótki. Pełne kwitnienie (mankai) osiąga się zazwyczaj w ciągu około tygodnia po otwarciu pierwszych kwiatów (kaika). Kolejny tydzień później kończy się szczyt kwitnienia i kwiaty opadają z drzew. Silny wiatr i deszcz mogą jeszcze bardziej skrócić okres kwitnienia.

Prognozy dotyczące kwitnienia wiśni
Każdego roku serwisy pogodowe i media, w tym japon-guide.com, uważnie śledzą tzw. „front kwitnącej wiśni”, który powoli przesuwa się na północ. Zwróć uwagę, że front zazwyczaj wskazuje na otwarcie pierwszych kwiatów (kaika), a nie na nadejście pełnego rozkwitu (mankai).

Oczywiście, nie każde drzewo w mieście otwiera się tego samego dnia, ponieważ drzewa w zacienionych miejscach, na przykład, mogą zakwitnąć kilka dni później niż drzewa w słonecznych miejscach. Z tego powodu wybiera się reprezentatywne drzewo próbne, aby określić datę otwarcia kaika (otwarcia pierwszych kwiatów) dla całego miasta. W Tokio, drzewo wzorcowe znajduje się w Sanktuarium Yasukuni.

Wpisy