Witamina A – niezbędne informację

Witamina A jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, która jest przechowywana w wątrobie.

Istnieją dwa rodzaje witaminy A, które znajdują się w diecie.

Preformowana witamina A znajduje się w produktach zwierzęcych, takich jak mięso, ryby, drób i produkty mleczne.
Prowitamina A znajduje się w produktach pochodzenia roślinnego, takich jak owoce i warzywa. Najczęstszym rodzajem prowitaminy A jest beta-karoten.
Witamina A jest również dostępna w suplementach diety. Najczęściej występuje w postaci octanu retinylu lub palmitynianu retinylu (preformowana witamina A), beta-karotenu (prowitamina A) lub kombinacji preformowanej i prowitaminy A.

Funkcja
Witamina A pomaga tworzyć i utrzymywać zdrowe zęby, tkanki szkieletowe i miękkie, błony śluzowe oraz skórę. Jest również znana jako retinol, ponieważ wytwarza barwniki w siatkówce oka.

Witamina A promuje dobry wzrok, szczególnie w słabym świetle. Ma również znaczenie dla zdrowej ciąży i karmienia piersią.

Witamina A występuje w dwóch postaciach:

Retinol: Retinol jest aktywną formą witaminy A. Znajduje się w wątrobie zwierzęcej, pełnym mleku i niektórych fortyfikowanych produktach spożywczych.
Karotenoidy: Karotenoidy są ciemnobarwnymi barwnikami (pigmentami). Znajdują się one w pokarmach roślinnych, które mogą przekształcić się w aktywną formę witaminy A. Istnieje ponad 500 znanych karotenoidów. Jednym z takich karotenoidów jest beta-karoten.
Beta-karoten jest antyoksydantem. Przeciwutleniacze chronią komórki przed uszkodzeniami powodowanymi przez substancje zwane wolnymi rodnikami.

Uważa się, że są to wolne rodniki:

Przyczyniają się do pewnych długoterminowych chorób
Odgrywać rolę w procesie starzenia się
Spożywanie pokarmów zawierających beta-karoten może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.

Suplementy beta-karotenu nie wydają się zmniejszać ryzyka zachorowania na raka.

Wpisy